TOMOGRAF

We wtorek 06.06.2023 odbyło się oficjalne otwarcie Pracowni Tomografii Komputerowej w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy.
W wydarzeniu uczestniczyli: Senator RP Krzysztof Słoń Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski, Starosta Kielecki Mirosław Gębski, Z-ca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach Anna Kołomańska, Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Bogumiła Niziołek, Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Marcin Dziewięcki, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy Anita Koniusz. Nowy sprzęt poświęcił kapelan szpitalny ŚCP ks. Jan Ciszek. Dziękujemy za obecność przedstawicielom firm PARTNER4MEDICINE oraz Philips.

Nowy tomograf komputerowy kosztował blisko 2,5 mln zł i został zakupiony dzięki dofinansowaniu budżetu województwa świętokrzyskiego, przy udziale wkładu własnego szpitala.


HIPOKRATES 2022

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy Szpitalem Roku w plebiscycie HIPOKRATES 2022 Echo Dnia Kielce! Jesteśmy wdzięczni za to wyróżnienie, na które pracuje cały zespół ŚCP. Dziękujemy za Państwa głosy.

Patronem plebiscytu był Narodowy Fundusz Zdrowia.


Spotkanie specjalistów ŚCP w Morawicy z mieszkańcami

5 października 2022 r. w punkcie obsługi interesantów ŚOW NFZ w ramach  Środy z Profilaktyką i zbliżającym się Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego odbyło spotkanie specjalistów ŚCP w Morawicy z mieszkańcami województwa Świętokrzyskiego, którzy uzyskali informacje w zakresie pomocy psychiatrycznej.

Link do artykułu w Echu Dnia


Otwarcie nowego budynku Centrum Zdrowia Psychicznego

W dniu 21 czerwca br. został uroczyście otwarty nowy budynek Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Kusocińskiego w Kielcach. Obiekt został poświęcony przez Jego Ekscelencję Biskupa Jana Piotrowskiego, a uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Zbigniew Koniusz - Wojewoda Świętokrzyski, Marek Bogusławski – Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Krzysztof Słoń – Senator RP, Małgorzata Kiebzak – Dyrektor ŚOW NFZ, Piotr Kiełbowski – Dyrektor ŚCP w Morawicy.


Zrealizowana inwestycja wraz z infrastrukturą towarzyszącą kosztowała ponad 5 mln złotych i była realizowana w ramach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego z wkładem finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii.
Na powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych znajdują się komórki Centrum Zdrowia Psychicznego Kielce: Oddział Dzienny Psychiatryczny Ogólny, Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych oraz Zespół Leczenia Środowiskowego.
Centra Zdrowia Psychicznego to jednostki, które powstały w związku z realizowanym Pilotażem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, którego głównym celem jest zmiana podejścia do leczenia pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Szczególną uwagę przywiązuje się do leczenia i terapii pacjentów w ich środowisku, stąd nacisk na pracę z pacjentem w oddziałach dziennych, poradniach, czy też w zespołach leczenia środowiskowego, pozostawiając leczenia szpitalne dla tych najbardziej chorych pacjentów.

Jako Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy w ramach, którego działa Centrum Zdrowia Psychicznego Kielce przykładamy ogromną wagę do rozwoju nowoczesnych metod leczenia pacjentów psychiatrycznych, stąd podejmujemy działania zmierzające do powstawania miejsc w których nasi pacjenci będą mogli otrzymywać profesjonalną pomoc w przyjaznym otoczeniu.


Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy uczestniczy w Ogólnopolskiej Kampanii Screeningu HCV


Cykliczna audycja radiowa

Poświęcona wychodzeniu z uzależnienia.

W każdą ostatnia środę miesiąca, początek kilka minut po 22.00 do 23.00

Audycje prowadzi specjalista psychoterapii uzależnień dr n. hum. Dariusz Zwierzchowski, kierownik Poradni Leczenia Uzależnień, wchodzącej w skład Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Świętokrzyskim Centrum psychiatrii w Morawicy

Radio Kielce 101,4 lub 90,4. Można słuchać on-line na całym świecie.

Emisja na żywo również przez Radio Rzeszów.

Audycja z możliwością telefonowania do studia w trakcie pod numer: 41 200 20 20.

Każda audycja ma swój temat, omawiany przez prowadzących i słuchaczy.

Zachęcamy do słuchania!!!


Poradnia zdrowia psychicznego „Centrum” w Kielcach

przy ul. Piekoszowskiej 54

 

15 marca 2022 r. Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy otworzyło nową poradnię zdrowia psychicznego dla dorosłych, działającej w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego w Kielcach.

W poradni zdrowia psychicznego „Centrum” można otrzymać pomoc lekarza psychiatry oraz psychologa od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18. Do nowej poradni może zgłosić się osoba w kryzysie psychicznym wywołanym skomplikowaną sytuacją życiową, osoby dotknięte depresją, doświadczające myśli samobójczych, zmagające się z lękami. Osobę w sytuacji kryzysu psychicznego potrzebującą pomocy specjalistów może zgłosić najbliższa rodzina.

W ramach poradni zdrowia psychicznego „Centrum” zorganizowano Punkt zgłoszeniowo - koordynacyjny (PZK). Punkt zgłoszeniowo – koordynacyjny udziela świadczeń  od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 18.00. 

Zadaniem PZK  jest między innymi udzielanie informacji o zakresie działania "Centrum" i możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej czy świadczeń z zakresu pomocy społecznej,  przeprowadzenie wstępnej oceny potrzeb zdrowotnych osób zgłaszających się do PZK, uzgodnienie terminu przyjęcia i wskazanie miejsca uzyskania niezbędnego świadczenia psychiatrycznego.

Świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej udzielane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Oddział dzienny psychiatryczny, poradnia zdrowia psychicznego
dla dorosłych
oraz zespół leczenia środowiskowego w nowym budynku.

 

W ramach realizacji projektu „Rozwój infrastruktury Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy na rzecz zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi” w dniu 30 listopada 2021 r. oddano do użytku  pawilon szpitalny przeznaczony na dzienny oddział psychiatryczny, poradnię zdrowia psychicznego oraz zespół leczenia środowiskowego.


W dniu 18 listopada 2021r. nastąpiło przekazanie 2 samochodów Toyota Yaris, które będą służyć pracownikom Zespołu Leczenia Środowiskowego.


Wystawa

W sobotę 22.02.2020 w Klubie Pacjenta Działu Terapii Zajęciowej ŚCP odbyła się wystawa prac plastycznych pacjentów Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy, która tematyką nawiązywała do Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją.

Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów.


Dzień Walki z depresją

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Ta choroba może dotknąć każdego człowieka, bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia.

19 lutego 2020 r. „Środa z Profilaktyką” była poświęcona właśnie tej chorobie. W Punkcie Obsługi interesantów ŚOW NFZ  odbyło się spotkanie ze specjalistami ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy: lekarzem Karoliną Galikowską oraz psychologiem Edytą Kasztelewicz. Zainteresowani mogli uzyskać informacje na temat gdzie szukać pomocy w walce z depresją.


Spektakl „Opowieść Wigilijna”

W dniu 11.XII.2019 r. w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy odbył się spektakl teatralny pt. „Opowieść Wigilijna” wg Charlesa Dickensa. Na scenie mogliśmy podziwiać talenty aktorskie pacjentów oraz pracowników Działu Terapii Zajęciowej. Aktorzy otrzymali gorące brawa i uznanie widowni, co niewątpliwie zachęciło do realizacji kolejnych projektów teatralnych.


17. Festiwal Zdrowia imienia Zbigniewa Kociuby w Busku-Zdroju promował zdrowie i zachowania prozdrowotne.
 

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii wzięło udział w XVII Festiwalu Zdrowia imienia Zbigniewa Kociuby, który odbył się 27 września 2019 r. w Busku Zdroju, w sanatorium Marconi. Pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy, w tym psychiatrzy i psychologowie udzielali zainteresowanym porad na temat zdrowia psychicznego i uzależnień. Lekarz specjalista psychiatrii Andrzej Plutecki przedstawił prelekcję pt
„ Jak zaburzenia psychiczne wpływają na choroby serca i inne schorzenia somatyczne”, a psycholog Andrzej Matuszewski wygłosił wykład na temat „Zaburzenia ze spektrum autyzmu-charakterystyka i wybrane metody pracy terapeutycznej”.


Podziękowania z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia

Spotkania informacyjno-edukacyjne